Turun kristillinen opisto

Lustokatu 7, 20380 Turku
Puh. 02 4123 500
info@tk-opisto.fi
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@tk-opisto.fi.

Etsi kaikista yhteystiedoista:

Yhteystietoja ei löytynyt.

Opintotoimisto / opintoneuvonta

Opintotoimiston s-posti: haku@tk-opisto.fi

Hillgren Laura

opintosihteeri
040 7104 481
laura.hillgren@tk-opisto.fi

Kvist Leena

opintotoimistovastaava
0400 597 742
leena.kvist@tk-opisto.fi

Hallinto

Kaivola Juha

pedagoginen rehtori
0400 479 599
juha.kaivola@tk-opisto.fi

Lappalainen Juha

talousjohtaja
0500 719 591
juha.lappalainen@tk-opisto.fi

Rantala Tapani

säätiön johtaja, rehtori
0400 276 679
tapani.rantala@tk-opisto.fi

Opinto-ohjaajat

Piirainen Johanna

opinto-ohjaaja (kymppiluokka)
040 702 3110
johanna.piirainen@tk-opisto.fi

Sjöblom Disa

opinto-ohjaaja (vapaa sivistystyö, ammatillinen koulutus, maahanmuuttajakoulutukset)
040 7323 191
disa.sjoblom@tk-opisto.fi

Yleissivistävä koulutus

Nurmi Hanna

yleissivistävän yksikön koulutuspäällikkö, ruotsin opettaja
040 7104 467
hanna.nurmi@tk-opisto.fi

Aikuisten perusopetus ja suomen kielen koulutus maahanmuuttajille

Autio Petra

suomi toisena kielenä -opettaja, luokanopettaja
040 7104 475
petra.autio@tk-opisto.fi

Heinävaara Vilja

suomi toisena kielenä -opettaja
040 5424 839
vilja.heinavaara@tk-opisto.fi

Hillgren Laura

ruotsin, englannin ja suomi toisena kielenä -opettaja
040 7104 474
laura.hillgren@tk-opisto.fi

Hämäläinen Tiina

äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja ja suomi toisena kielenä -opettaja
040 7104 464
tiina.hamalainen@tk-opisto.fi

Ikonen Ilona

suomi toisena kielenä -opettaja
040 193 6334
ilona.ikonen@tk-opisto.fi

Ikävalko Riikka

suomi toisena kielenä -opettaja
040 186 1745
riikka.ikavalko@tk-opisto.fi

Lamminpää Mika

suomi toisena kielenä -opettaja
050 5916 168
mika.lamminpaa@tk-opisto.fi

Linnamäki Kirsi

yhteiskunnallisten aineiden ja työssäoppimisen opettaja
040 1884 108
kirsi.linnamaki@tk-opisto.fi

Lähteenmäki Eva

suomi toisena kielenä -opettaja
040 7104 468
eva.lahteenmaki@tk-opisto.fi

Metsola Annukka

äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja ja suomi toisena kielenä -opettaja
040 6687 153
annukka.metsola@tk-opisto.fi

Myhkyrä Svetlana

suomen kielen opettaja
050 5238 257
svetlana.myhkyra@tk-opisto.fi

Naski Tiina

englannin opettaja
040 7704 730
tiina.naski@tk-opisto.fi

Peltoniemi Anu

äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja ja suomi toisena kielenä -opettaja
040 7104 471
anu.peltoniemi@tk-opisto.fi

Piirainen Johanna

maahanmuuttajakouluttaja
040 702 3110
johanna.piirainen@tk-opisto.fi

Sjöblom Disa

suomi toisena kielenä -opettaja, opinto-ohjaaja
040 7323 191
disa.sjoblom@tk-opisto.fi

Tikkanen Laura

suomi toisena kielenä -opettaja, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja
040 7104 473
laura.tikkanen@tk-opisto.fi

Visa Anu

äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja ja suomi toisena kielenä -opettaja
040 7104 472
anu.visa@tk-opisto.fi

Kymppiluokka

Kivilahti-Mäkelä Sari

matemaattisten aineiden opettaja
040 7104 463
sari.kivilahti-makela@tk-opisto.fi

Psykologia ja kasvatustiede

Nurmi Hanna

koulutuspäällikkö, ruotsin opettaja
040 7104 467
hanna.nurmi@tk-opisto.fi

Kauppatieteet

Nieminen Kirsi

kauppatieteen opettaja
040 5575 098
kirsi.nieminen@tk-opisto.fi

Oikeustiede

Elfving Henrik

oikeustieteen opettaja
040 7104 465
henrik.elfving@tk-opisto.fi

Lääketieteelliseen suuntaavat opinnot

Niemi Ilari

luonnontieteellisten aineiden opettaja
040 7104 466
ilari.niemi@tk-opisto.fi

Viitanen Olli

matemaattisten aineiden opettaja
040 4823 944
olli.viitanen@tk-opisto.fi

Ammatillinen koulutus

Rantala Krister

ammatillisten perustutkintojen koulutuspäällikkö
0400 510 997
krister.rantala@tk-opisto.fi

Talonen Marjaana

ammattitutkintojen koulutuspäällikkö
0400 597 758
marjaana.talonen@tk-opisto.fi

Salmio Sampo

tietotekniikan opettaja
050 9127 311
sampo.salmio@tk-opisto.fi

Lapsi- ja perhetyön perustutkinto / Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto

Haarala Leena

teologisten aineiden opettaja
0400 597 718
leena.haarala@tk-opisto.fi

Harju Tarja

kasvatusaineiden opettaja
050 5916 167
tarja.harju@tk-opisto.fi

Korhonen Mari

varhaiskasvatusaineiden opettaja
0400 597 714
mari.korhonen@tk-opisto.fi

Lehtinen Outi

musiikin opettaja
0400 597 732
outi.lehtinen@tk-opisto.fi

Rausmaa Eija

kasvatusaineiden opettaja
040 5542 227
eija.rausmaa@tk-opisto.fi

Viittomakielisen ohjauksen perustutkinto / Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto

Haaksilahti Tiina

opettaja, kommunikaatio ja viittomakielinen ohjaus
0400 864 881
tiina.haakslahti@tk-opisto.fi

Homi Päivi

viittomakielen opettaja
0400 597 781
paivi.homi@tk-opisto.fi

Lintukangas-Karlshöj Tarja

viittomakielen opettaja (yhteydenotot sähköpostitse tai tekstiviestillä)
040 5586 448
tarja.lintukangas-karlshoj@tk-opisto.fi

Spiliotopoulos Ilona

kommunikaatioalan opettaja
040 587 8136
ilona.spiliotopoulos@tk-opisto.fi

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala

Talonen Marjaana

ammattitutkintojen koulutuspäällikkö
0400 597 758
marjaana.talonen@tk-opisto.fi

Hokkanen Susanna

kasvatusaineiden opettaja
050 5916 169
susanna.hokkanen@tk-opisto.fi

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto

Ijäs Matti

teologisten aineiden opettaja, oppisopimusvastaava
050 4060 837
matti.ijas@tk-opisto.fi

Web designer -koulutus

Närhi Mika

tietotekniikan opettaja
040 5530 795
mika.narhi@tk-opisto.fi

Kurssit

Rantala Jaana

koulutussuunnittelija
0400 477 836
jaana.rantala@tk-opisto.fi

MUU TOIMINTA

Opiskelijahuolto

Kevo Nina

terveydenhoitaja (ma-ti ja pe)
040 749 3083
nina.kevo@turku.fi

Korhonen Matleena

opintopsykologi
050 5715 663
matleena.korhonen@turku.fi

Asuntola-asiat

Louko Katri

asuntolaohjaaja
040 487 5501
katri.louko@tk-opisto.fi

ATK-palvelut

Saunamäki Aleksi

järjestelmäasiantuntija
040 1801 467
aleksi.saunamaki@tk-opisto.fi

Saunamäki Rami

IT-tukihenkilö
040 181 2443
rami.saunamaki@tk-opisto.fi

Ravintola

Kuha Riikka

ravintolapäällikkö
050 9127 312
keittio@tk-opisto.fi

Kiinteistöhuolto ja siivous

Alagic Edina

siivoustyönjohtaja
040 7473 745
siivous@tk-opisto.fi

Kirjasto

Saario Hanna

kirjastonhoitaja
040 7104 478
kirjasto@tk-opisto.fi

Tiedotus ja markkinointi

Peltonen Janne

viestintäsuunnittelija, markkinointivastaava
040 7575 200
janne.peltonen@tk-opisto.fi

Taloustoimisto

Kurki Päivi

toimistosihteeri
040 7104 479
paivi.kurki@tk-opisto.fi

Vihersaari Raija

taloussihteeri
040 7104 480
raija.vihersaari@tk-opisto.fi

Laskut pdf-liitetiedostona: talous@tk-opisto.fi

Y-tunnus (Turun kristillisen opiston säätiö) 0915313-4

Kokoushotelli Linnasmäki

Bianciardi Tiina

myyntineuvottelija
040 7250 635

Andersson Linda

myyntineuvottelija (äitiyslomalla)
0400 279 206

Stenman Helena

toimistosihteeri
0400 597 787

TULO-OHJE

Bussi
Kauppatorilta (4,5 km Linnasmäkeen): Pysäkiltä T42 (Eerikinkadulla) linjat 14 ja 15, bussista jäädään pois Hamaronkadulla, Lustokadun pysäkillä nro 1615. Pysäkiltä on matkaa Linnasmäkeen noin 300 m.

Puutorilta (4 km Linnasmäkeen): Pysäkiltä PT3 linjat 22 ja 22A, bussista jäädään pois Vanhalla Tampereentiellä, Solkitarhan pysäkillä nro 147. Pysäkiltä on matkaa Linnasmäkeen noin 500m.

Linja-autoasemalta (3,5 km Linnasmäkeen): Linjat 14, 15 asemaa vastapäätä Aninkaistenkadulta, pysäkiltä nro 19 (McDonaldsin / Shellin puolella katua). Linjat 22 ja 22A Läntiseltä Pitkältäkadulta (linja-autoaseman vieressä kulkeva tie), pysäkiltä nro 211.

Päärautatieasemalta (4,5 km Linnasmäkeen): Kävellen kauppatorille 6 min tai linjoilla 32, 42, 8 jotka lähtevät pysäkiltä 144, asemaa vastapäätä. Kts. ylempää ohjeet kauppatorilta Linnasmäkeen. Voit myös kävellä linja-autoasemalle 4 min, jonka ohitse ajavat linjat 14,15,22 ja 22A. Kts. ylempää ohjeet linja-autoasemalta Linnasmäkeen.

Lentokentältä (7 km Linnasmäkeen): Linja 1 linja-autoasemalle tai kauppatorille/puutorille ja vaihto linjaan 14, 15, 22 tai 22A (linjat 22 ja 22A lähtevät puutorilta). Lentokentältä tullessasi voit myös jäädä pois Kärsämäentiellä, pysäkillä nro 196, josta on Linnasmäkeen enää 1 km.

Satamasta (7 km Linnasmäkeen): Linja 1 kauppatorille/puutorille tai linja-autoasemalle ja vaihto linjaan 14, 15, 22 tai 22A (linjat 22 ja 22A lähtevät puutorilta). Satamasta tullessasi voit myös jäädä pois Kärsämäentiellä, pysäkillä nro 181, josta on Linnasmäkeen enää 1 km. Tarkempaa tietoa aikatauluista ja bussireiteistä löytyy Turun joukkoliikennetoimiston sivuilta tai Föli-reittioppaasta.

Taksi
• Kauppatorilla, linja-autoasemalla, rautatieasemalla, satamassa ja lentokentällä on taksiasema.

Oma auto
• Helsingistä Turun kehätietä (kantatie 40/E18) Naantalin ja Raision suuntaan. Auran/Orikedon risteyksestä käännytään Orikedon suuntaan Vanhalle Tampereentielle. Puolitoista kilometriä liittymän jälkeen oikealla on Orionin tehdas. Risteyksestä käännytään vasemmalle Hamaronkadulle. Seuraava katu vasemmalle on Lustokatu, kadun päässä on opiston parkkipaikka.
• Helsingin moottoritietä (valtatie 1) pääsee myös ajamaan kaupunkialueelle TYKSin kohdalle. Sairaalan kohdalta noustaan ylös Hämeentielle, Hämeentieltä käännytään vasemmalle Halisten kaupunginosaan. Maarian kirkon kohdalta käännytään oikealle Vanhalle Tampereentielle, josta kääntyminen Orionin kohdalta kuten edellä.
• Tampereen ja Porin suunnasta tultaessa ajetaan Turun kehätietä (E18) Helsingin suuntaan Auran/Orikedon liittymään, josta käännytään Orikedolle. Siitä eteenpäin ohjeet kuten edellä.
• Maksuton paikoitusalue valaistulla alueella. Pysäköinti tapahtuu asiakkaan omalla vastuulla.

Sulje valikko